Ana sayfa YAŞAM BAU Girişimci Kadın Ödülleri Sahiplerini Buldu

BAU Girişimci Kadın Ödülleri Sahiplerini Buldu

0

Işıl YUMUŞAK, NMD

Bahçeşehir Üniversitesi Mezunlar Merkezi’nin düzenlediği BAU Girişimci Kadın Ödül Töreni, üniversitenin katkılarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde C Teras’ta, akademik kadronun ve mezun kadın girişimcilerin katılımlarıyla gerçekleşti. Bahçeşehir Üniversitesi’nden mezun olup kendi işini kuran kadın girişimcilere ödülleri, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın tarafından verildi.

Girişimci Kadın Mezun Töreni

Törenin açılış konuşmasını B.A.R.C. (BAU Mezunlarla Merkezi) Koordinatörü Gül Bakırtaş yaptı. Bakırtaş, bu etkinliğin asıl amacının sürdürülebilir bir hale getirilmesi olduğunu belirtti. Etkinliğin her yıl rutin olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bir yıllık süre boyunca mezun kadın girişimcilere B.A.R.C. mentorları tarafından kariyer eğitimi verilmesi ve onların iyi bir iş planı yapacak şekilde donatılmaları hedefleri dahilinde. Bakırtaş, 2019 yılı için projeye yurt dışından yabancı ortaklar alınacağını ve 6 bölgeden 6 farklı girişimcinin ödüllendirileceğini dile getirdi. Medyatik girişimciler yerine kişisel olarak kendini geliştirmiş, BAU’lu girişimci kadınlara destek vermek istediklerini ifade eden Bakırtaş, en önemli noktanın, girişimci kadınların BAU’ya aidiyetlerinin olduğunun altını çizdi. Etkinliğin BAU mezunu kadın girişimcilerin desteklenmesinin yanında girişimci adayı öğrencilerin teşvik edilmesini de hedeflediğini belirtti. Bakırtaş, bu etkinlik için destek veren ekiplerin tümüne teşekkürlerini sundu.

“Kadınların düşünceleri çok daha sağlıklı”

Tören Gül Bakırtaş’ın açılış konuşmasının ardından, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Şenay Yalçın’ın konuşmasıyla devam etti. Yalçın, konuşmasında ” Kadının yer almadığı bir oluşumda başarının gelmediğini ve eksik kaldığını” dile getirdi. Bahçeşehir Üniversitesi’nin başarı sırrının çalışanlarının yüzde 52’sinin kadın olmasına dayandığını belirtti. Üniversite’de bulunan 8 dekanın beşinin kadın olmasının bir üniversite için çok önemli olduğunu belirten Yalçın, “Girişimcilik kültürünün geliştirilmesi açısından inanın kadınlarımızın düşünceleri çok daha sağlıklı. Ayakları yere basan fikirleri var, fazla uçuk kaçık değiller. Gerçekleştirilebilir yapıda yaklaşımlarda bulunuyorlar. O da bizim için çok önemli.” diye konuştu. Rektör Yalçın, törende, mezunları ve emeği geçen tüm ekibi kutladı. Bunun süreklilik arz edecek şekilde daha büyük platformlara taşınmasını dilediğini belirtti ve etkinliğe katılan herkese teşekkürlerini sundu.

Girişimci kadın mezun töreni

Tören, 18 BAU mezunu kadın girişimcinin, kendi iş hikayelerini anlattıkları üç dakikalık kısa videoların izlenmesi ve ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Üç ayrı oturumdan oluşan ödül töreninde girişimci kadınlar ödüllerini alıp konuşmalarını yaptılar. Konuşmalarından sonra her üç grubun fotoğraf çekimi yapıldı. Yıldız detaylı ödüller ile mezun girişimciler için BAU’nun yıldızları vurgulaması yapıldı. BAU girişimci kadın mezunlarından “Hayalimdeki Pasta” Butik Pasta Şirketi’nin kurucusu Deniz İskender, daha önce okulun profesyonel ekibinde çalıştığı için bu etkinliğe ne kadar çok emek verildiğini gördüğünü belirtti. İskender, böyle bir ödül aldığı için çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirdi. İskender gibi ödül alan Smile Sailing’in kurucusu Sedef Gaygusuzoğlu da, BAU ailesinde olmaktan büyük bir sevinç duyduğunu, hayatının hangi döneminde olursa olsun bu aileden kopamayacağını belirtti. Ödül alan girişimcilerin mutlulukları konuşmalarına yansıdı.

Mezun girişimci kadınlardan sonra, BAU’nun genç girişimci kızları Bahar Aydoğan, Elif Aleyna Duman, Elif Yağız ve Ezgi Yılmazbaş’ın da videoları izlendi. Videoların bitiminden sonra genç girişimciler yıldız tozu ile ödüllendirildi. Gül Bakırtaş, onların birer yıldız tozu olduğunu ve gelecekte birer yıldıza dönüşeceklerini belirtti. Ödül töreni boyunca salonda duygusal anlar yaşandı. Son olarak “Ekolojik Güney Köy” kurucusu Fatma Altun konuşmasını yapması için sahneye davet edildi. Ardından ödülünü alarak Bahçeşehir Üniversitesi’ne teşekkürlerini sundu. Ödül töreninin bitimi ardından aile fotoğrafı çekildi. Etkinlik, törenden sonra yapılan kokteyl ile sona erdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.