Ana sayfa YAŞAM Aşkın Dört Niteliği & Aşkta Arkadaşlık

Aşkın Dört Niteliği & Aşkta Arkadaşlık

0

Ceyda ŞEKER, PSY

İlişkileri göz önünde bulundurduğumuzda aklımıza gelen ilk şey paylaşımdır. Ne cinsellik ne de duygusal bir bağ, sevgi dolu bir ilişki kurmak için yeterli değildir. İkisi de gereklidir; fakat sevgi dolu bir ilişki için kişilerin arasında güven üzerine kurulmuş bir bağ olması gerekir: bir arkadaşlık.

Arkadaş nedir?

Sizi olduğunuz gibi kabul eden, düşüncelerinizi ve duygularınızı tümüyle paylaşabileceğiniz birisi. Saygı ve güvene dayanan bir ilişki. Kendi özgür iradenizle hayatınıza aldığınız, zaman geçirmeyi ve hayatınızı onunla paylaşmayı tercih ettiğiniz kişi. Beraberinde gerçek mutluluğu yakaladığınız ve birbirinizi kabul ederek, açık davranarak, hayatlarınızdakileri paylaştıkça aydınlanmanızı sağlayan kişi.

Bir ilişkinin içerisinde arkadaşlık, romantik aşk ve tutku olduğu sürece o ilişki sürdürülebilir.

Bu yazının ilham kaynağı şu alıntıdır:

“Birisiyle tanışırsanız ve kalbiniz atmaya başlarsa, elleriniz titrerse, dizleriniz gücünü kaybederse, o kişi doğru olan kişi değildir. İnsan ‘ruh eşini’ bulduğunda kendini huzurlu hisseder. Endişe ve çalkantılı heyecan hissetmez.”

Zaman zaman deneyimlerimizi yanlış yorumladığımız durumlarla karşılaşabiliriz; ne öğrenmemiz gerektiğini veya ne hissetmemiz gerektiğini anlamadığımız durumlar olabilir. Fakat, ilişkilerin ve gerçek aşkın belirli nitelikleri vardır. Aşağıda sıralayacağım nitelikler, ilişkileri daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamamızı sağlayan, bize gerçek aşkı sunanlardır:

1. Sevecenlik: Beraber olduğunuz kişiye nezaket ve neşe sunabilmek ve karşılığında aynılarını alabilmek.

2. Merhamet: Berraklığa sahip olmak, her şeyi olduğu gibi algılayabilmek. Kişilerin karşılıklı çaba sarf edecek gücü olup, ilişkiyi sürdürebilmek için çabalamaları. Yaşadığınız her anın içerisinde mutluluğa sahip olabilmeniz için gerekli olan sakinlik ve beraberinde getirdiği anlayış ve kabul. Kendinize ve karşınızdakine yardım etmek istediğinizde yaşadığınız sorunlardan uzaklaşıp zorlukları tekrar tekrar yaşamaktansa, farklı bir perspektiften yaklaşıp, bunları çözmeye çalışmak.

3. Sevinç: Küçük diye adlandırdığımız fakat kişisel değeri çok fazla olan şeylerin getirdiği mutluluk. Karşı tarafın size değer verdiğini gösteren her şey. Varlıkları için minnettar olmak ve hayatlarımızda, aynı sizin de onlar için olduğunuz gibi, önemli olduklarını bilmek.

4. Dürüstlük: Karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmek ve onlara tepki vermeyecek şekilde empati kurabilmek. Var olan problemleri çözebilmek için kavga edip abartmak yerine anlamaya çalışmak, problemleri sakince, sabırla ve olgunlukla karşılamak.

Screen Shot 2018-12-21 at 10.02.19

Arkadaşlık, sürdürülebilirliği olan her ilişkinin temelidir. İlişkinizin devam etmesini sağlayacak olan şeyler heyecan ve kelebekler değil de ruhunuzu heyecandan daha çok doyuran duygudur. Kelebekler bir evredir; yaşanılabilir, yaşanmaya da bilir ama elbet tükenir ve tükendiğinde ilişki içerisinde o duygu haricinde tutunabileceğimiz daha güçlü bir şeyin olması gerekir. Arkadaşlık, iletişim, sadakat, paylaşım ve özellikle âşık olduğunuz kişiye tutkudan ibarettir. Karşınızdaki insanı her gördüğünüzde kendinizi kıpır kıpır hissetmek zorunda değilsinizdir.  İlişkiniz istikrarıyla ve sakinliğiyle sizlere mutluluk verebilir; partnerinizle kurduğunuz dengeli bağılılık, huzur ve güvenden ibaret olan bir ilişkidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.