Ana sayfa YAŞAM Aslı Çini Yaşaroğlu: “Başarılı Kadın Her Sektörde Başarılıdır”

Aslı Çini Yaşaroğlu: “Başarılı Kadın Her Sektörde Başarılıdır”

0

Göz dolduran televizyonculuk kariyeriyle ve alanda yirmi yılı aşkın tecrübesi ile sektörde isminden söz ettiren TV8’in Genel Müdürü Aslı Çini Yaşaroğlu; Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencileriyle “Television Workshop” dersinde buluştu. Televizyonculuğu A’dan Z’ye bizlere aktaran Yaşaroğlu, sektörün teorilerini ve pratiklerini bizlerle paylaşarak başarılı bir dönem geçirmemizde yardımcı oldu. Televizyonun inceliklerini ve herkese örnek başarılı hikayesini bir de ondan duyalım istedik.

Screen Shot 2018-12-03 at 12.36.49

Yıllardır Türk televizyonlarının başarılı kadın yöneticilerinden birisiniz. Başarıya ulaşma sürecinizi bize kısaca anlatır mısınız? 

Ben üniversitedeyken Türkiye’de sadece TRT vardı. İkinci sınıfa geçtiğimde Türkiye’nin ilk özel televizyon kanalı Star TV kuruldu. Okurken TRT’de staj yapıyordum ve hayatımın ilk televizyon deneyimi bu oldu. Daha sonra Star TV’de stajıma devam ettim ve ardından çalışmaya başladım. İlerleyen yıllarda Show TV kuruldu ve yirmi yıllık televizyonculuk hayatımın esas başlangıç noktası Show TV oldu. Kariyerimde amatörlükten profesyonelliğe kadar tüm basamakları tek tek çıktığımı söyleyebilirim. Bu süreçte benim anahtarım sürekli keşfetme, öğrenme arzusu, azim, çalışkanlık, pes etmeme, mücadeleci ve sabırlı olmaktır. 

Acun Ilıcalı ve ekibiniz ile Tv8’i sıfırdan yarattınız denebilir. Sizin için nasıl bir tecrübeydi?

Tv8 benim için 22 yıllık televizyonculuk tecrübemi tamamen gösterebileceğim bir alan oldu. Bir markayı aldık, baştan yarattık ve bir başarı hikayesi yazdık.

Türkiye’de televizyonculuk alanında büyük bir pazar ve rekabet var. Türkiye’deki televizyonların geldiği durumu, sektörün içinden biri olarak nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’deki televizyonlar bugün geldiğimiz noktada dünya pazarında ciddi bir yer edinmiş durumdadır. Diziler çok önemli bir ihracat kalemini oluşturuyor. Acun Medya’nın formatları dünyanın birçok ülkesinde çok ciddi başarı hikayeleri yazıyor. Televizyonculuk alanında rekabet çok fazla ama reklam pazarının da daha çok artması gerekiyor. Ne yazık ki mevcut durumdaki kanal sayısı bunu karşılayamıyor.

Türkiye’de televizyon alanında kadınların yeri nedir? Sektörde kadın olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? 

Aslında başarılı kadın her sektörde başarılıdır. Kadın ve televizyon sektörü diyerek ayırmak yanlış olur. Kadın olmanın avantaj ve dezavantajları her sektörde vardır. Ben başarılı insanı, cinsiyetçi bir bakış acısıyla ayırmayı çok yanlış buluyorum. Akıllıysanız, çalışkansanız, çabuk kavrama ve müdahale yeteneğiniz varsa kadın olmanız ya da hangi sektörde olduğunuz önemli değildir.

Televizyonculuk kariyerinizle birlikte tekrar üniversiteye dönmek, öğrencilere ders vermek size nasıl hissettirdi?  

Kendi öğrencilik günlerime döndüm. Aynı zamanda müthiş bir zaman ve teknoloji farkı da var. Öğrencilerle çalışmak bana çok güzel bir enerji verdi. Benim de onlara bir faydam oluyorsa ne mutlu bana.

Son olarak, medya sektörüne girmek isteyen bizim gibi öğrencilere önerileriniz neler olur?

Çalışkan olun, sabırlı olun, ne istediğinizi bilin ve asla pes etmeyin.

Aslı Çini Yaşaroğlu’na keyifli sohbeti ve bizi televizyon dünyası ile yakından tanıştıran, bize sektörel tecrübe yaşatan harika dersi için çok teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.