Ana sayfa GÜNDEM BAU Halkla İlişkiler’in Global Öğrencileri

BAU Halkla İlişkiler’in Global Öğrencileri

0

Arş. Gör. Nilüfer GEYSİ, PRL

Üniversitede okurken aynı zamanda yurtdışını görmek ve oradaki eğitimin nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi olmak her öğrencinin hayalidir. Bahçeşehir Üniversitesi Kıbrıs’tan Batum’a, Washington D.C.’den Silikon Vadisi’ne, Hong Kong’tan Roma’ya dünyanın dört bir yanındaki merkezleriyle öğrencilerine bu imkanı sağlıyor. BAU Halkla ilişkiler öğrencilerinden BAU Global’in yurtdışındaki kampüslerinde eğitim görenler yaşadıkları tecrübeleri Yeni Sayfa’yla paylaştılar.

Diser Saka

Üniversite öğrencileri olarak en büyük hayalimiz eğitim hayatımızın belli bir dönemini yurt dışında geçirmek süslüyor. Kapıları yurtdışına açıldığı için tercih ettiğim Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki üçüncü senemde BAU Roma beni  “hayallerine hoş geldin” diyerek karşıladı. Merkezi konumu ve  turistik yerlere olan yakınlığıyla BAU Roma daha ilk dakikadan kalbimi fethetmişti bile. İstanbul ile olan iletişim kolaylığım ve kampüsteki çalışanların ilgisiyle kendimi evimde gibi hissettim. Bu güven nedeniyle adaptasyon sürecim yalnızca birkaç saat sürdü. Verilen İtalyanca dersleri hayatımı kolaylaştırmama yardımcı olurken kültür gezisi dersleri ise yaşadığım şehri karış karış gezme imkanı tanıdı bize. Sakın “ Nasıl olur, yapabilir miyim?” demeyin. Hayallerinizin peşinden gidin ve sahip olduğunuz imkanları değerlendirin. Kapılarını hayallerime açan Bahçeşehir Üniversitesi’ne çok teşekkür ederim.

Gizem Cansever

Roma maceram, Ocak 2017’de başladı. 4 ay yaşadığım Roma’da okulun aracı olduğu evlerde konakladım. Oryantasyon haftasında Roma’yı gezme fırsatı buldum ve deyim yerindeyse büyülendim. En büyük avantajımız da BAU Roma Kampüsü’nün şehrin merkez meydanında yer almasıydı. Hocalarımızın İtalyan olması bizim için bir avantajdı. Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen bir son sınıf öğrencisi olarak değişik ders anlatım tarzları, sınav teknikleri görmek güzeldi. Aynı zamanda Avrupa’da bir şehirde 4 ay boyunca yaşamak çok güzel bir deneyim oldu. Bunun yanı sıra bol bol gezme, yeni şehirler görme, yeni kültürler ve insanlar tanıma fırsatım oldu. Tekrar bir fırsatım olsa kesinlikle değerlendirirdim. 

Kaan Sel Yıldırım

Her zaman bulunduğum ortamdan uzaklaşıp yeni yerler ve fikirler keşfetmek istemiştim. Uzunca bir süre bunu yapmak için en iyi ülkenin neresi olduğunu düşündüm. Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan hemen sonra BAU Washington, D.C. Kampüsü’nde yüksek lisans yapmaya karar verdim. Yüksek lisans diplomamı aldıktan sonra iş fırsatlarını kovalayıp kalıcı oturuma başvurmak ve hayatımı burada devam ettirmek istiyorum. Şimdilik herhangi bir topluluğa dahil olmadığımız için vaktimizin büyük bir çoğunluğu bizim gibi yabancı insanlarla geçiyor. Ortama, kültüre ve dillerine daha çok adapte olmaya çalışıyoruz. BAU International Kampüsü’nün bizlere global anlamda dünya vatandaşı olabilmemiz için sunmuş olduğu tüm olanakları elimizden geldiğince değerlendirmeye çalışıp  kendimizi geliştiriyoruz. Son olarak 2014’ten beri şunu öğrendim ki Amerika’yı keşfetmek başkent olan Washington’dan başlar. 

Ali Burak Süren

Benim için unutulmaz bir maceranın başlangıcı Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde başladı. Halkla ilişkileri dereceyle bitirdikten sonra burslu olarak BAU Washington D.C.’de yüksek lisans eğitimine başladım. Yüksek lisans programına MBA bölümünde, girişimcilik dalı üzerine devam etmekteyim. Beyaz Saray’a çok yakın olan kampüsümüzde, Galata’da sahip olduğumuz öğrenci-öğretmen arasındaki içten samimiyet devam ediyor. Burada Binali Yıldırım’ın üniversitemizde  gerçekleştirdiği basın toplantısından ‘Girişimcilik Sanatı Dersi’mizde Soapbox Kurucusu David Simnick ile söyleşiye ve  Global Policy Institute çatısı altında Amerika, Türkiye ve diğer ülkelerin değerlendirme toplantılarına birçok etkinliğin  halkla ilişkiler çalışmalarına katılarak deneyim kazandım. Lisans boyunca değerli hocalarımın söylediği gibi “inanmak ve inandığın konuda kararlı olmak” düşüncesiyle hareket ederek BAU Global ailesindeki bu unutulmaz maceram şu an ABD’de devam ediyor.

Berat Akdeniz

Halkla İlişkiler bölümü  dördüncü sınıf öğrencisiyim. 2015-2016 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Prof. Dr. Haluk Gürgen öncülüğünde Washington D.C.’de açılan ‘‘Political Communication’’ programına katıldım. BAU Global çatısı altında bir grup arkadaşım ve Prof. Dr. Haluk Gürgen ile birlikte ABD’deki 2016 Başkanlık Seçimi’ni, yaptığımız geziler ve katıldığımız etkinliklerle yakından inceleme fırsatı bulduk. İleride siyasal iletişim üzerine çalışmak isteyen öğrenciler için eşsiz bir deneyimdi. Aynı zamanda, günlük İngilizcemizi Amerikalılarla birebir konuşarak ilerletme ve siyasal iletişimde öğrendiklerimizi geliştirme fırsatını da bulduk. Dönem boyunca Washington DC ve ABD’deki birçok şehri de gezme fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Eylül Gökçen Kutluer

Üniversitemizin sunduğu yurtdışı eğitim programları her BAU’lu gibi benim de tercihimi etkileyen ve mutlaka yapmalıyım dediğim şeylerden biriydi. En önemlisi ise bu deneyimi BAU çatısı altında aynı aile ile kazanacak olmamdı. Benim ilk yurtdışı deneyimim koca bir dönem sürecek olan Roma yolculuğuydu. Donanımlı akademisyenler ve güler yüzlü çalışanlar sayesinde Roma’da bir evimiz oldu. İstanbul ve Roma kampüsleri bizlerin konforlu bir eğitim dönemi geçirmesi için sürekli iletişim halindeydi. Adaptasyonumuzun daha kolay sağlanması için öncelikli olarak İtalyanca ve şehir/kültür dersleri gördük. Öyle bir ders düşünün; sizlere Roma kültürünü, tarihini sokak sokak anlatan ve yaşatan… Hayatım boyunca şüphesiz aldığım en keyifli derslerden biriydi. Yani kısacası, böyle bir deneyime adım attığınızda arkanızda sizi sizden çok düşünen bir aile olacak. Bu eşsiz imkânlardan tüm arkadaşlarımın yararlanmasını mutlaka tavsiye ederim.

Güner Yağmur Oskay

3. sınıf öğrencisiyken bahar döneminde BAU Uluslararası Roma Akademisi’nde eğitim gördüm. Roma’da, yurtdışında okumak, yaşamımı değiştiren bir deneyimdi. Üniversite, Roma’nın kalbinde, İtalyan halkının gerçek kültürünü ve atmosferini tadabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Böyle bir ortamda derslerime devam etmek benim için çok değerli bir deneyimdi. Bahçeşehir Üniversitesi özellikle de iletişim alanında dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri. 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.