Ana sayfa KÜLTÜR & SANAT Veteran masa tenisçilerinin peşinde: 1. lig maçları

Veteran masa tenisçilerinin peşinde: 1. lig maçları

0

Mert Söyler NMD

Kentsel dönüşümün uğradığı bölgelerden biri olan Tozkoparan Mahallesi’nin sokaklarında hafta sonu olmasının da etkisiyle pek kimseler yok. Güngören’e bağlı Tozkoparan’ın E-5’e yakın olan bölgesindeki yeni yapılmış siteleri geçtikten sonra eski sokaklara ve 1977 yılında yapılan eski bir spor salonuna varılıyor. Normalde pek dikkat çekmeyen bu spor salonunu önemli kılan şeyse bugün, yani 23 Şubat 2019’da Türkiye Masa Tenisi Federasyonu 2018-2019 sezonu Türkiye 1.Ligi etap maçlarının burada yapılacak olması.

Spor salonuna girince ilk görülen şey, hemen girişteki kantinde karışık tostlarını yiyen sporcular. Kesif sucuk kokusu ve pinpon sesleri eşliğinde merdivenleri çıktıktan sonra dolu bir tribün ve 8 masada aynı anda oynanan masa tenisi maçlarıyla karşılaşıyorum. 16 erkek, 16 kadın takımı, maçlarının sırasının gelmesini bekliyor. Hemen dikkatimi çeken maç, Altay ve Adana Masa Tenisi İhtisas arasında oynanan oluyor. Bu maçta iki tarafta da veteran oyuncular bulunuyor. Masa tenisi sporunda bir oyuncu 40 yaşına geldiği zaman veteran sayılıyor ve veteranların kendi turnuvaları, federasyonları var ama Türkiye’deki masa tenisi ligleri tüm yaş gruplarına açık yani kadın ve erkek gruplarında tüm yaştan oyuncular karşılaşabiliyor.

Bu sırada maçı izlerken, öncesinden iletişim kurduğum Savaş Ertufan ile karşılaşıyorum. Kendisi şimdiye kadar birçok uluslararası ilaç firmasında genel müdürlük yapmış ve ligde yarışan İstanbul Veteran Masa Tenisçileri Derneği takımında oynuyor ama kendisi o anda spor salonunda bulunanlar arasında masa tenisi açısından en önemli kişilerden biri. Çünkü Savaş Ertufan, Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Uluslararası Veteran Masa Tenisi Dernekleri Birliği (IVTTS) başkanı. Eşiyle beraber aynı takımda oynuyorlar ve o sırada maçta olan eşini gösterip “İkimiz de lise zamanından beri masa tenisi oynuyoruz. İş hayatına girince uzun bir ara verdik ama hayatımız biraz düzene girince tekrar döndük. Veteran olarak da oynamaya devam ediyoruz. Veteran masa tenisi, oynayan herkesin kendi parasıyla bir şeyler yapmaya çalıştığı bir spor. Paran ve boş zamanın varsa yapabileceğin en iyi hobilerden biri” diyor.

Oldukça deneyimsiz bir masa tenisi izleyicisi olduğumdan dolayı Altay-Adana maçında oynayan veteran tenisçilerin yaşlarına rağmen ortaya koydukları performanstan etkilenip iki takımın da ligde iddialı olduğunu düşündüğümü Savaş Bey’e söylüyorum. Ama meğerse iki veteran takım da küme düşmeme mücadelesindeymiş.

Tozkoparan Spor Salonu. 3 gün süren etap maçlarının ilk günü. Tribün dolu olsa da izleyenlerin çoğunluğunu, maçlarını bekleyen veya takım arkadaşlarını izleyen sporcular oluşturuyor.

Farklı şehirlerden gelen bütün yaş gruplarından sporcular gün boyu tenis masalarında birbirleriyle mücadele ediyor. İzlediğim tüm maçlarda veteranlardan oluşan takımlar daha genç oyunculara karşı yenildi. Artık günün son maçlarından biri olan İskenderun VMTD – Beyoğluspor maçı öncesi veteran Murat Günay ile konuşuyorum: “60 yaşına geldim. Artık özellikle gençlere karşı oynarken zorlanıyorum. Yine de masa tenisi müthiş bir hobi. Haftanın üç günü derneğe gidiyorum, antreman yapıyorum. 3-4 ayda bir de diğer şehirlerde, bazen de yurtdışında turnuvalarımız oluyor, oraya gidiyorum.” Emekli muhasebe müdürü veteran Murat Günay, 19 yaşındaki Beyoğlusporlu masa tenisçisine karşı 3-0 yeniliyor.

Veteran masa tenisçilerini görmek ve onlarla konuşmak için maçları izleyeme gelmiş olsam da Türkiye’nin her yerinden bir araya gelen, birçok farklı özelliği olan sporcuyla karşılaştım. Lig maçlarını takip ettiğim gün boyunca hissettiğim duygu, profesyonellerin yüksek rekabetli mücadelelerinden ziyade, asıl olarak zevk için yapılan bir sporun getirdiği birliktelik hissi oluyor.

Beşikdüzü Yelken Kulübü (Trabzon) – Özel İdare Yolspor (Zonguldak) maçı. Lig maçlarında bedensel engelli sporcular da yer alabiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.