Ana sayfa GÜNDEM Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) 4 – 5 Kasım tarihlerinde İstanbul’da ilk Medya...

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) 4 – 5 Kasım tarihlerinde İstanbul’da ilk Medya Sempozyumu’nu Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştiriyor

0

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), uluslararası uzmanlar ile Türkiye’den önemli gazetecilerin katılımıyla iki günlük bir medya sempozyumu düzenliyor.

Haber Merkezi

Türkiye’de nitelikli ve bağımsız gazeteciliğin önündeki engeller her geçen gün daha da artıyor. Basın özgürlüğü üzerindeki çoğalan baskılar; gazetecileri hedef alan fiziksel ve yargısal saldırıların sayısındaki artış; sansür ve dijital medya platformlarını baskılamayı amaçlayan yeni düzenlemeler, Türkiye’de medya sektörünün geleceğine yönelik karamsar bir tablo çiziyor. Ana akım gazete ve televizyon kanallarının hükümete yakın şirketlerin kontrolüne girdiği bu dönemde, muhalif ve bağımsız basın kuruluşlarının kamuya erişimlerinde sosyal medyaya duydukları ihtiyaç da giderek büyüyor. Diğer yandan, geliştirdikleri yaratıcı ve dijital çözümlerle bağımsız medya oluşumları, siyasi; yasal; ve mali engellere rağmen Türkiye’de özgür, etik ve nitelikli gazeteciliğin mümkün olduğunu göstererek yeni kuşak gazetecilere ilham veriyor.

Bu bağlamda, IPI’ın Bahçeşehir Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 4 – 5 Kasım tarihlerinde düzenleyeceği “Yeni Medya Yükseliyor” temalı sempozyumu, Türkiye’nin çeşitli köşelerinden yeni kuşak gazeteciler ile gazetecilik öğrencilerini uluslararası ve yerel uzmanların yanı sıra dijital, görsel ve yazılı mecralarda çalışan tanınan gazetecilerle buluşturmayı amaçlıyor. “Platformlar Çağında Haberin Geleceği,” “Yeni Medyada İş Bulmak/İş Kurmak” ve “Yeter, söz genç gazetecilerin…” gibi ilgi çekici başlıklar altında düzenlenecek paneller aracılığıyla katılımcılar, gerek genç gerekse usta meslektaşlarıyla beraber Türkiye’de dinamik ve sürdürülebilir bir yeni medyanın nasıl oluşturulabileceği sorusuna yanıt arayacaklar.

Açılış konuşmasını Brezilya’nın önemli haftalık yayınlarından biri olan Época dergisinin ilk kadın genel yayın yönetmeni Daniela Pinheiro’nun yapacağı etkinlikte ayrıca “A Dark Place” adlı belgeselin Türkiye’deki ilk gösterimi de yapılacak. IPI ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilciliği’nin ortak yapımı olan belgesel, çevrimiçi taciz ve saldırılara maruz kalan kadın gazetecilerin birinci elden deneyimlerini konu alıyor ve Türkiye, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, İngiltere, İspanya ve Sırbistan’dan insan hakları, toplumsal cinsiyet ve medya özgürlükleri uzmanlarının görüşlerine yer veriyor. Belgesel gösteriminin hemen ardından, filmin yönetmeni ve IPI’ın Dijital İletişim Müdürü Javier Luque Martinez ve AGİT’ten katılacak bir temsilciyle soru-cevap toplantısı düzenlenecek.

Etkinlik, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşecektir. Fiziksel katılım için 2 Kasım Salı günü saat 20:00’a kadar kaydınızı bu link üzerinden yaptırabilirsiniz: https://forms.gle/RP9rie33jokFELRz7

Panelleri Zoom üzerinden de takip edebilirsiniz. Çevrimiçi katılım için lütfen kaydınızı bu link üzerinden oluşturun: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_giDypRoEQnCw_zNQUg2L0Q

Panel dili Türkçedir ve Zoom üzerinden İngilizce çeviri sağlanacaktır. Açılış konuşması ve “A Dark Place” belgeseli gösterimi sonrasındaki soru-cevap etkinliği İngilizce yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.