Ana sayfa MULTIMEDIA FOTO GALERİ Bookbound – Orhan Çem Çetin

Bookbound – Orhan Çem Çetin

0

1Orhan Cem Çetin’den

Bu seri, Türkiye’nin önde gelen matbaalarından Ofset Yapımevi’nin sipariş ettiği bir yaratıcı çalışmadır. Fotoğrafların her birinde, Ofset Yapımevi’nin MoMA, Aperture, Magnum gibi prestijli yayıncılar için basmış olduğu kitap veya dergilerden biri kullanılarak, içeriğin ve tasarımın çağrışımları doğrultusunda oluşturulmuş mikro sahneler görülmektedir. Seri bugüne dek Frankfurt Kitap Fuarı ve ArtIstanbul Sanat Fuarı’nda görülmüştür.

2Biyografi

Orhan Cem Çetin 1960 yılında İstanbul’da doğan Çetin, fotoğraf alanında kendisini yetiştirdi. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans derecesini tamamladı. 

3İlk sergisi ve projeleri


İlk sergisi “Tanıdık Şeyler”i 1988 yılında açtığında, fotoğrafa alternatif yaklaşımıyla dikkat çekti. O tarihten bu yana çok sayıda kişisel proje gerçekleştirmiş, farklı disiplinlerden sanatçılarla çok sayıda ortak projede yer almıştır. İşlerinde kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumuyla tanınmaktadır.

4Kişisel Çalışmaları

Kişisel çalışmaları, denemeleri ve eleştiri metinleri farklı basılı ve çevrimiçi mecralarda yer alan Çetin, sanat çalışmalarının yanı sıra hayatını serbest fotoğrafçılık, fotoğraf alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yaparak kazanmaktadır. 1980’lerin sonlarından bu yana farklı üniversitelerde dersler veren ve yöneticilik yapan Çetin halen Galata Fotoğraf Akademisi ve Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Fotoğraf ve Video Bölümü eğitmen kadrosundadır.

5Bedava Gergedan

2000 yılında mini albümü Renkarnasyon, 2004 yılında ise fotoğraf ve kara mizah içeren metinlerden oluşan kitabı Bedava Gergedan yayınlanmıştır.


www.orhancemcetin.com

www.orhancemcetin.wordpress.com 

himself@orhancemcetin.com

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.