Ana sayfa KÜLTÜR & SANAT Kitaplar Filmlerden Daha mı Güzel?

Kitaplar Filmlerden Daha mı Güzel?

0

Damla Pesek, NMD

Filmini izlemek mi, kitabını okumak mı? Kitapseverler ve filmseverler arasında asla bitmeyecek bir tartışma bu.

Israrla kitapları tercih edenlere gelen en sık soru ise ‘’Filmi varken neden kitabını okuyorsun ki?’’ oluyor. Peki gerçekten neden 2 saatimizi ayırarak, çabasız bir şekilde filmini izlemek varken günlerce kitap okuyoruz? Aslında herkesin buna verecek farklı bir cevabı olabilir; ancak kitap okumayı daha özel hale getiren bazı unsurlar var.  

Klişe ama en önemli etkenlerden birisi, kitapların hayal gücümüzü kullanmamıza izin vermesi. Bu aynı zamanda kitapları daha ‘’kişisel’’ bir deneyim yapıyor. Çünkü bir film izlediğinizde herkesin gördüğüyle sizin gördüğünüz aynı oluyor. Halbuki aynı kitabı okuyan 2 farklı insana sorduğunuzda; zihninde oluşturduğu mekan tasvirleri, karakterlerin görünüşleri apayrı ve o kişiye özel oluyor. Aslında zihninizde kendi filminizi çekmiş oluyorsunuz; bu filmde yönetmen de, cast direktörü de sizsiniz. İstediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. 

Film izlerken sadece dışarıdaki bir seyirciyken kitap okumada, karakterlerin yaptıkları eylemler boyunca zihninden geçen düşünceleri görebiliyoruz. Bu da onları daha iyi tanımamızı ve anlamamızı; kendimizi daha çok hikayenin içinde hissetmemizi sağlıyor. Aynı zamanda kitap okurken hikayeyi daha uzun bir süreç içinde inceliyoruz. Bu da karakterlerle ve hikayeyle daha derin bir bağ kurmamızı sağlıyor. Düşünsenize, o hikayeyi istediğiniz süre boyunca yanınızda taşıyorsunuz. Günlük yaşamınızın içine; hayatınızın bir dönemine o karakterleri, mekanları dahil ediyorsunuz. Hem de istediğiniz an ve yerde çıkarıp kaldığınız yerden devam edebilme özgürlüğünüz var. Film izlerken ise verilen aralar hikayenin bölünmesine neden oluyor.

Kitap okumak aynı zamanda dinlendirici bir eylem. Çünkü sessizlik içinde yapılıyor ve dijital dünyanın etkilerine maruz bırakmıyor. O an sadece siz ve kitabınız, baş başa oluyorsunuz. Bu da size biraz kendinizle kalma ve kafa dinleme fırsatı veriyor. Odaklandığınız tek şey de kitabınız olduğu için, bir nevi meditasyon bile diyebiliriz. 

Tabii ki bazı hikayelerin hareketli ve görsel olarak, bazılarının ise yazılı olarak anlatılmaya daha elverişli olduğu bir gerçek. Fakat saatlerce bir ekrana bakmanın size ruhsal ve fiziksel olarak hiçbir faydası olmadığı halde, kitap okumanın beynimize ve ruh sağlığımıza bir çok olumlu etkisinin kanıtlanmış olduğunu unutmamak gerek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.