Ana sayfa GÜNDEM TBİD ve Alternatif Bilişim’den “Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Rehberi”

TBİD ve Alternatif Bilişim’den “Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Rehberi”

0

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği ile Alternatif Bilişim Derneği, İnternet ortamında cinsiyetçi dijital şiddetle mücadele rehberini yayınladı.

Haber Merkezi

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) ile Alternatif Bilişim Derneği (AltBil), İnternet ortamında yaygınlaşan cinsiyetçi söylemlerle ve toplumsal cinsiyete dayalı dijital şiddetle mücadele için “Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Rehberi”ni yayınladı. Şebnem Ahi, Nurcihan Temur, Şevket Uyanık, İlden Dirini ve Gülüm Şener tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın katkılarıyla Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan e-rehber, toplumsal cinsiyete dayalı dijital şiddetle ilgili kapsamlı bilgiler içeriyor. Rehberin tamamına ulaşmak isterseniz sizi buraya alalım.

Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Rehberi'nin kapak görüntüsü

Üç bölümden oluşan e-rehberin birinci bölümünde toplumsal cinsiyete dayalı dijital şiddet ve türleri ayrıntılı olarak tanıtılıyor. Dijital şiddet eylemleri arasında siber takip, siber taciz, siber sömürü, gizlilik ihlali, itibara ve güvenilirliğe zarar verilmesi, tehdit, topluluklara yönelik hedefli saldırılar yer alıyor. İkinci bölümde internet kullanıcılarının alabileceği dijital güvenlik önlemleri anlatılıyor. Kullanıcıların cihazlarının, parolalarının, sosyal medya hesaplarının ve e-posta kutularının güvenliğini sağlayabilmeleri için kullanabilecekleri yöntemler ve araçlar hakkında bilgi veriliyor. Üçüncü bölümde ise dijital şiddet eylemlerinin hukuki sonuçları ve yaptırımları açıklanıyor. Gizlilik ihlali, tehdit, kişisel verilerin kaydedilmesi, cinsel taciz vb. suçların yaptırımlarına yer veriliyor. 

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yeni görünümlerinden biri olan cinsiyetçiliğe dayalı dijital şiddetle mücadele etmek için Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD), 2-3 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul’da Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın katkılarıyla “Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Çalıştayı”nı düzenledi. Çalıştayda cinsiyetçi dijital şiddet farklı yönleriyle ele alındı, uzmanlar ve toplumsal cinsiyet alanında çalışan STK’ların temsilcileri bir araya gelerek çözüm önerilerini tartıştılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.